Inteligentná elektroinštalácia
Využitie v pasívnych domoch
Elektrická energia
Využitie v pasívnych domoch

Inteligentná elektroinštalácia prináša ďalšie úspory najmä elektrickej energie a prispieva tak k pozitívnej bilancii domu. Samozrejme, rovnaké úspory môže prinášať aj v klasickom dome, záleží od celkového návrhu riadenia inteligentných systémov.
a) ovládanie svetiel – systém umožňuje zapínať svetlá pomocou impulzu na stanovenú dĺžku. Tak napríklad svetlo v toalete si môžete nadstaviť tak, že ak ho nevypnete do 30 minút (alebo iný prednadstavený čas), tak sa svetlo vypne automaticky. Tak isto vám môže poslúžiť aj PIR čidlo, ktoré Vám bude zapínať svetlo keď budete v miestnosti a vypínať pri odchode. Takisto môžete nadstaviť opozdené vypnutie svetla (ako je to v autách), čo je skôr prvok konfortu a bezpečnosti.
b) vypínanie spotrebičov – okrem svetiel, môžete ovládať aj zásuvky a preto môžete napríklad pri odchode z domu vypnúť nielen všetky svetlá, ale aj zásuvky, v ktorých sú nedôležité spotrebiče. Tak sa Vám nestane, že pri odchode zabudnete vypnúť žehličku, sporák alebo stolovú lampu. V pasívnych domoch sa štandardne využíva dvojtarifné elektrické napájanie. V prípade vysokého tarifu môžete vypnúť spotrebiče, ktoré nie sú dôležité, napríklad práčku, umývačku riadu, bojler alebo podobne. Takisto môžete zabezpečiť vypínanie všetkých spotrebičov v Stand-by móde (televízor, DVD, video...) v čase, keď ich nepozeráte.
c) ovládanie kúrenia – v každom vypínači inteligentného systému je umiestnené teplotné čidlo, takže môžete ovládať samostatne teplotu v každej izbe. (Podobnú službu zabezpečí aj termostatická hlavica na radiátoroch, tá však reaguje na teplotu v radiátore a nie na celkovú teplotu v izbe, preto jej regulácia nie je presná.) Pomocou regulačnej hlavice na radiátoroch alebo v rozdeľovačoch podlahového kúrenia potom môžete presne regulovať teplotu v izbe, navyše môžete nadstaviť rôzne režimy na deň, noc či víkend. Navyše čidlá otvorenia okna Vám môžu automaticky vypnúť kúrenie v prípade, keď vetráte miestnosť.
 
 
  Copyright © 2007 - Občianske združenie Pasívne domy | Design by M. Macko