Inteligentná elektroinštalácia
Využitie v pasívnych domoch
Elektrická energia
Inteligentná elektroinštalácia

Inteligentná elektroinštalácia je stále považovaná za zbytočný prepych, ale málokto si uvedomí, že podobný názor prevládal na centrálne zamykanie áut pred 20 rokmi. Dnes považujeme za samozrejmé, že auto sa nedá zamknúť, keď máte zle zatvorené dvere alebo že auto aj zatvorí okná, keď ho zamykáte.
Inteligentná elektroinštalácia v rodinných domoch ponúka oveľa širšie možnosti. Základnou vlastnosťou je, že do všetkých vypínačov je vedený slaboprúdový kábel. Každým vypínačom je potom možné ovládať ktorékoľvek svetlo v dome, viacero svetiel alebo napríklad vypnúť všetky nepotrebné spotrebiče pri odchode z domu. Systém umožňuje prepojenie s bezpečnostným systémom, takže napríklad PIR čidlo môže slúžiť na zapnutie svetla, ale aj stráženie danej miestnosti v prepojení na alarm. Takisto pri odchode z domu zistíte jedným pohľadom, či nemáte otvorené okno na prízemí alebo zadné dvere, ktoré by mohli nabádať zlodejov k jednoduchému vniknutiu.
Inteligentnou inštaláciou môžete ovládať nielen svetlá a vytvárať svetelné scény, ale aj žalúzie a teplotu v miestnostiach, domáce spotrebiče, ale aj garážovú bránu či zalievanie trávnika. Všetky spotrebiče môžete pri tom ovládať nielen vypínačmi, ale aj štandardným diaľkovým ovládačom, špeciálnym rádiovým vysielačom alebo aj hlasom. Samozrejmosťou je ovládanie cez Internet alebo mobilný telefón, takže si napríklad z divadla môžete skontrolovať, či už Vaše deti spia.
Cenovo sa pri tom nejedná o horibilnú investíciu. Oproti klasickej elektroinštalácii priplatíte 50-200.000 korún v závislosti na veľkosti domu a požadovanej špecifikácii.
Viac informácií nájdete na stránke www.inteligentnedomy.sk
 
 
  Copyright © 2007 - Občianske združenie Pasívne domy | Design by M. Macko